Przedszkole Samorządowe w Narolu

Zajęcia adaptacyjne

KOCHANI RODZICE!

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest ważnym, przełomowym momentem w

jego życiu. Rozpoczyna przecież życie w dwóch środowiskach: rodzinnym i przedszkolnym. Niektóre z dzieci mogą mieć duże trudności z zaadoptowaniem się do przedszkola. Zdarza się im płakać, gdy mają zostać bez rodziców w przedszkolu lub mają kłopoty z rozstaniem się ze swoimi zabawkami w domu. Poprzez dobrze zorganizowane przez przedszkole dni adaptacyjne uczymy dziecko jak przystosowywać się do nowych warunków, sytuacji oraz środowiska. Poznawanie nowego otoczenia w obecności rodziców, nauczycieli przedszkola, uczenie się nowych zwyczajów i wymogów, pozwala dziecku osiągnąć równowagę, natomiast zadaniem nauczycieli przedszkola jest wspieranie dziecka w osiągnięciu właśnie tej równowagi. Dlatego, by ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu organizujemy dni otwarte, które pozwalają zapoznać się z otoczeniem przedszkola i osobami, które bezpośrednio i na co dzień będą zajmowały się dzieckiem.

RODZICU! – jak możemy pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola?

Również Ty możesz pomóc dziecku i sobie, by pierwsze rozstania były jak najmniej bolesne. Proponujemy by pierwszego dnia, kiedy dziecko rozpocznie uczęszczanie do przedszkola:

  • obudzić je na tyle wcześnie, by zdążyło pożegnać się ze swoimi zabawkami w domu,

  • warto przyprowadzać dziecko do przedszkola nieco wcześniej niż zwykle – będzie wówczas czas na pożegnania bez pośpiechu, dodatkowe buziaczki, serdeczne uściski. Można dać dziecku jakiś przedmiot należący do mamy lub taty.

 

To ważne!

Rodzic żegna się krótko, spokojnie i zdecydowanie. Mówi dziecku kiedy będzie z powrotem, po czym wychodzi. Dzieciom (rodzicom też) czasem pomaga rytuał, wypracowany razem, po wypełnieniu którego wiadomo, że mama nieodwołalnie wyjdzie z sali. Może to być rymowanka np. „Pa pa pa – buziaków sto dwa. Całusów tysiące jak kwiatów na łące” lub konkretny ciąg uścisków i przytuleń. Rozstania nie należy przedłużać. Przeciągane rozstania mogą całkowicie rozstroić nawet spokojne, gotowe do pozostania dziecko. Rodzic akceptując ewentualny płacz, nie odmawia sobie i dziecku prawa do wyrażenia uczuć, ale po pożegnaniu odchodzi. Dziecko przecież zostaje pod dobrą opieką. Nie wychodzimy ukradkiem! Dziecko, może czuć się oszukane i następnego dnia nie puści rodzica ani na krok i cały wysiłek adaptacyjny pójdzie na marne. Odzyskanie nadwątlonego zaufania jest bardzo trudne. Gdy dziecko zostaje samo z nauczycielką, może utulić swój smutek na jej kolanach.

Dobrze byłoby zaplanować jakieś ciekawe zajęcia, które wspólnie wykonacie po odebraniu dziecka z przedszkola.

Pierwsze rozstania są trudne, dlatego rodzice powinni przyjść po dziecko troszkę wcześniej w pierwszych dniach jego pobytu w przedszkolu.

 

Głównym celem zajęć adaptacyjnych jest zmniejszenie napięcia emocjonalnego dziecka w pierwszych kontaktach z przedszkolem, dlatego aby ułatwić dzieciom start w przedszkolu serdecznie zapraszamy nowoprzyjete dzieci na zaznajomienie się z Paniami, rówieśnikami, salą przedszolną i zabawkami.